Sakai Öğrenme Yönetim Sistemi

Sakai (https://www.sakailms.org/), yüksek öğrenime özelleşmiş, dünya üzerinde üniversiteler tarafında yaygın kullanıma sahip, açık kaynak kodlu bir öğrenme yönetim sistemidir. Kendisini iş birliği ve öğrenme ortamı (Collaboration and Learning Environment-CLE) olarak tanımlamaktadır. Dünya genelinde birçok eğitim kurumunun kullandığı geniş kullanıcı kitlesine hitap eden uygulama, eğitimi destekleyen birçok özelliği ile web tabanlı ve platform bağımsızdır. Sakai, Java tabanlı servis mimarisine dayalı uygulama paketi ölçeklenebilinir, genişletilebilir bir yapıya sahiptir. Ders yönetim sistemlerinin sahip olduğu birçok ortak özelliğin yanında bilgibelge dağıtımı, ödev aktarma, çevrimiçi ölçme değerlendirme, not defteri ve canlı sohbet modülleri gibi 75’in üzerinde bileşene sahiptir. Sakai işbirlikçi çalışma ortamı sunan araçları ile araştırmacıların ve proje gruplarının kullanımına da uygundur. Indiana Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Stanford Üniversitesi, Michigan Üniversitesi ve Valencia Polytechnic Üniversitesi önderliğinde “Sakai Foundation” organizasyon yapısı altında başlamış, sonrasında öğrenmede açık teknolojiler ve girişimleri destekleyen “Apereo Foundation” çatısı altında akademik, ticari ve bireysel katılımlarla gelişimini sürdürmektedir. Bünyesinde olan bileşenlerin dışında birçok farklı uygulama ve hizmetle uyumlu çalışmaktadır.

image

Bu konuda detaylı bilgi için yazarın kitap çalışmasını inceleyebilirsiniz.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/sakai-cle-is-birligi-ve-ogrenme-ortami/519391.html

Yasin Özarslan & İrfan SÜRAL

Sakai CLE Öğrenme Ortamının Kurulum ve Yapılandırması

Sakai CLE iş birliği ve öğrenme ortamı Java dili ile geliştirilmiş eğitim kurumları ve üniversitelerin katılımının yanı sıra bireysel katılımlarla da yürütülen açık kaynak kodlu bir projedir. Sakai öğrenme ortamı Windows, Linux/Unix ve Macintosh işletim sistemleri üzerinde kurulup yapılandırılabilir. Farklı işletim sistemleri üzerinde nasıl yapılandırılabileceğine dair ayrıntılı belgeler Sakai sayfasında (https://www.sakailms.org/) yer almaktadır.

 

Sakai öğrenme ortamının kurulumu için farklı üç paket türü mevcuttur. Bu paketler “demo kurulum”, “kaynak kodların derlenmesi ile gerçekleştirilen kurulum” ve “uygulama geliştiricilere sağlanan kaynak kodlardan kurulum” şeklindedir. Sakai öğrenme ortamının kurulumu için önceden belirlenen platform ve kurulacak işletim sisteminin minimal sistem kaynaklarını kullanacak şekilde yapılandırılmış olması gerekmektedir. Hizmet verilecek öğrenen sayısına bağlı olarak RAM, İşlemci ve İnternet hızı gereksinimleri belirlenmeli ve gerekiyorsa yük dağıtım (Load Balancing) modellerine başvurulmalıdır. Tek bir sunucu üzerine verikaynakları/veri tabanı ve Sakai öğrenme ortamı kurulumu önerilmemektedir. Fakat küçük ölçekli hizmetler ve testler için bu şekilde bir yapılandırma gerçekleştirilebilir.

tr_TRTürkçe